çiçekli ebru sarmaşık
Resimler
  Gelişmiş Arama
 
Kayıtlı Kullanıcılar


   Beni hatırla?

Rastgele Resim

Lancia Musa 2004 009
Lancia Musa 2004 009
Yorumlar: 0
resimler

çiçekli ebru sarmaşıkçiçekli ebru sarmaşık

            çiçekli ebru sarmaşık
Açıklama: K U L L A N I L A N M A L Z E M E L E RT E K N E

Boyutları, üzerine Ebru yapılacak kağıdın boyutlarından 1-2 cm daha büyük olmalıdır. Genel olarak 35 cm × 50 cm boyutlarında ve 5-6 cm derinliğindedir. Galvaniz kaplı sac ya da paslanmaz çelikten yapılmalıdır. Eskiden olduğu gibi çam ağacından üretilirse, içi su sızdırmaması için ziftlenmelidir.

K İ T R E

Suya kıvam ve yapışkanlık vermek için kullanılır. Beyaz olanı tercih edilir. Genel olarak iç ve doğu Anadolu bölgelerinde yetişen geven otunun çizilmesiyle elde edilen sıvının kurumuş hali kullanılır. Salep, keten tohumu, ayva çekirdeği de kitre üretmek için kullanılabilir; fakat daha sık kullanılan ve rahatça bulunabilen kitre, geven bitkisinin kurumuş haldeki zamkıdır. Kitre şu şekilde hazırlanır: 7 lt suya 50 gr kitre konur ve bir gece boyunca şişmesi beklenir. Ertesi gün sıkılarak naylon çoraptan geçirilir. Çorabın içinde erimemiş kitre parçacıkları ve çöpler kalır. Kitre iyice eriyene kadar bu sıkma işlemine 2-3 defa devam edilir ve son olarak hiç sıkmadan çoraptaki kitre tekneye süzülür. Kitrenin kıvamı çok önemlidir. Kitre içinde gezdirilen çubuğun izi, çubuk çıkarıldığında ne öne doğru devam etmeli ne de geriye doğru gitmelidir. Hazırlanan kitrenin fazlası buzdolabında 1 ay saklanabilir. Eğer kitre kötü kokmaya başlarsa bozulmuş demektir.

B O Y A L A R

Suda erimeyen, asit ve kazein içermeyen, ışıktan etkilenmeyen doğal boyalar kullanılır. Sadece oksit, pigment ve toprak temelli boyalar kullanılmaktadır. . Memleketimizde çok çeşitli renkte toprak bulunmaktadır ve bu bizler için büyük bir şanstır. Eğer renkli toprak elde etmişsek bu toprak suya konur iyice karıştırılır ve bir kaba süzülür. Toprak tekrar 5-6 dk karıştırılır ve yine bir kaba süzülür. Dinlenmeye bırakılan toprak iyice çöktükten sonra üzerindeki fazla su atılır ve bir boya olarak kullanıma hazır hale gelir. Eğer boya satın alınmışsa, 50x50 cm boyutunda bir mermer ya da cam yüzey üzerine 2-3 tatlı kaşığı konur, ortası havuz haline getirilerek su eklenir, beşer dk süreyle 4 kere 8 şekli çizilerek ezilir ve ardından kullanılmak üzere bir kaba alınır.

F I R Ç A L A R
At kılından ve gül dalından yapılır. Gül dalı hem hafif olduğu hem de küflenmediği için, at kılı ise boyaları emmediği için tercih edilir.

D E S T E S E N G

Boyayı ezmeye yarar, kolayca tutulmasını sağlayan özel bir şekli vardır, mermer kullanılarak üretilir.

Ö D S U Y U

Kasaptan veya mezbahaneden sığır ödü alınır. Bir metal kap içerisine konur bu kap su dolu bir başka metal kaba konur ve ocağın üzerine konur (benmari Metodu) yaklaşık 20dakika alttaki su kaynatılır ödlü kapta biriken köpükler atılır. Öd soğuduktan sonra tülbentten süzülür kavanoza konur, öd kullanmaya hazırdır. Ödün işlevi; boyaların parçalanmasını ve kitreli suyun üzerinde açılmasını sağlamaktır.
S U

Eskiden yağmur suyu kullanılırmış; fakat hava kirliliği nedeniyle yağmur sularının asit içermesi nedeniyle artık sadece damıtılmış içme suyu kullanılmaktadır.


D İ Ğ E R M A L Z E M E L E R

50 cm × 50 cm boyutunda boya ezmek için kullanılan mermer; teknedeki boyalara şekil vermek için kullanılan, çeşitli kalınlıkta metal çubuklar (bizler); bir tahta üzerine belli aralıklarla sıralanmış metal tellerden oluşan taraklar; ezilen boyaları toplamak için spatula; boyaların konulduğu ana kaplar; ödlü boyayı muhafaza etmek için kullanılan daha küçük kaplar; emici nitelikte kağıt.Kurutma tezgahı
Anahtar Kelimeler: çiçekli, ebru, sarmaşık
Tarih: 21.02.2008 11:04
Hitler: 4345
İndirmeler: 1
İzlenme: 0.00 (0 Oylar)
Dosya Boyutu: 153.3 KB
Gönderen: resimler


Yetkili: Yorum:
Bu resim için yorum bulunmuyor.Aşağıdaki kodu kullanarak web veya blog sitenize bu resim karesini ekleyebilirsiniz

Önceki Resim:
çiçekli ebru sade

 
 Rastgele Resim
Lancia Musa 2004 009
Lancia Musa 2004 009
Yorumlar: 0
resimler 
 Sonraki Resim:
çiçekli ebru toprak ana


 

    Resimler Resim Motorunun emeğiyle Galeri haline getirilmiştir  |  Galerimizde bütün resimlerimizi inceleyiniz Resimler

RSS Feed: çiçekli ebru sarmaşık (Yorumlar)


| Ressamlar |


Hosting